Εκπαιδευτικοί Σχ.Έτους 2016-2017

Τσιρώνη Ειρήνη Εκπαιδευτικός ΠΕ70 Τμήμα Ένταξης

Κάρτες για την Γιορτή της Μητέρας – Εργασία μαθητών Γ Τάξης

Ευχετήριες κάρτες

Οι μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας με την καθοδήγηση της καθηγήτριας των εικαστικών κ.Ναταλίας Παπαχρήστου κατασκεύασαν κάρτες για να τις προσφέρουν στις μητέρες τους με την ευκαιρία της γιορτής της, την Κυριακή 14 Μαϊου.

Γιορτή της Μητέρας

Με αφορμή τη γιορτή της μητέρας οι μαθητές της Α΄ τάξης με τη δασκάλα τους Ιωάννα Παπακωνσταντίνου δημιούργησαν με χαρά και φαντασία καλαθάκια και ζωγραφιές για να τα προσφέρουν στη μαμά τους…!!!!!!!!

Επίσκεψη στο Μουσικό Σχολείο Αγρινίου

Την Τρίτη 2 Μαϊου 2017 οι μαθητές της Στ τάξης επισκέφθηκαν μαζί με το δάσκαλό τους κ. Χρήστο Τσαρούχη το Μουσικό Σχολείο Αγρινίου. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν από την Διευθύντρια του σχολείου τους χώρους του κτιρίου, παρακολούθησαν τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου όταν έπαιζαν μουσική

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέχετε στον παρακάτω σύνδεσμο

Αλλάζει η ημερομηνία εγγραφών σε Νηπιαγωγεία και Δημοτικά ? Πότε θα γίνονται από φέτος

Από τη φετινή σχολική χρονιά αλλάζει η ημερομηνία των εγγραφών στα νηπιαγωγεία και στα δημοτικά σχολεία. Θα γίνονται πλέον από 2 έως 19 Μαΐου.

Καλούνται οι γονείς και κηδεμόνες που τα παιδιά τους :

? έχουν γεννηθεί το έτος 2012 και 2013 να κάνουν αίτηση εγγραφής στο νηπιαγωγείο της περιοχής τους
? έχουν γεννηθεί το 2011 να κάνουν αίτηση εγγραφής στο δημοτικό σχολείο της περιοχής τους.

Επισημάνετε ότι :

? Τα νηπιαγωγεία δέχονται όλες τις αιτήσεις νηπίων και προνηπίων

? Δεν χρειάζεται οι γονείς να προσκομίσουν πιστοποιητικά γέννησης  των παιδιών.

Τα πιστοποιητικά αναζητούνται από τη  διεύθυνση του νηπιαγωγείου και του δημοτικού σχολείου από το Πληροφοριακό σύστημα «myschool» δίνοντας ο γονέας τα παρακάτω στοιχεία:

α. επώνυμο μαθητή

β. όνομα μαθητή

γ. όνομα πατέρα

δ. όνομα μητέρας

ε. ημερομηνία γέννησης.

Όλα τα νηπιαγωγεία και τα δημοτικά σχολεία δύναται να λειτουργήσουν  με ολοήμερο πρόγραμμα

Οι γονείς θα προσκομίσουν το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και το Ατομικό Δελτίο Υγείας  Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

Ημέρα Καθαριότητας

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στην εκστρατεία καθαριότητας που οργανώνει το Lets do it Greece. Την Παρασκευή  31 Μαρτίου 2017 δάσκαλοι και μαθητές, με αρωγούς το παραπάνω πρόγραμμα και την τοπική αυτοδιοίκηση, φορώντας γάντια και κρατώντας σακούλες σκουπιδιών , καθάρισαν από σκουπίδια το προαύλιο του σχολείου , τον αύλειο χώρο της εκκλησίας και τους δρόμους του χωριού.

Μπράβο στα παιδιά και ευχόμαστε ολόψυχα να μην καθαρίζουν μόνο για μια μέρα αλλά να τους γίνει στάση ζωής.

IMG_1486.jpg αντ 2

IMG_1470.jpg αντ

IMG_1478.jpg αντ

Συνάντηση με τον κ. Χρήστο Δημόπουλο

Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου ,σε όλο τον κόσμο, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Με αφορμή λοιπόν αυτή την παγκόσμια γιορτή το σχολείο μας φιλοξενεί την Δευτέρα 3 Απριλίου 2017 τον αγαπημένο συγγραφέα και παρουσιαστή Χρήστο Δημόπουλο. Μαζί του θα είναι ο κ. Μανόλης Δαμπλιάς και η κ. Ματίνα Δαμπλιά. Οι μαθητές θα συζητήσουν με τον αγαπημένο τους συγγραφέα, θα ξαναθυμηθούν το «Ουράνιο τόξο», θα διηγηθούν ιστορίες θα παίξουν και θα διασκεδάσουν.